15 мая 2013

Mavzu: Quyosh sistemasining tuzilishi va a’zolari.

Mavzuga DTS talablari:
-golisentrik taminotning ilmiy-dunyo qarashi masalasida ahamyati;
-Kepler qonunlari ahamyati;
Darsning maqsadi:
a) O’quvchilarga Quyash sistemasining tuzilishi va uning a’zolari to’g’risida ma’lumot berish.
b) O’quvchilarga, yer sharining quyosh atrofidan aylanishi, yil fasllari kun bilan tun almashinishi to’g’risida tushunchalar berish.
v) O’quvchilarning fikrlash va dunyo qarashini kengaytirish, ularni to’g’ri fikrlashga o’rgatish.
Darsning turi: yangi mavzuni o’rganish
Darsning metodi: suhbat, savol-javob tushuntrish, noananaviy.
Foydalanilgan adabiyotlar: M.M. Mamadazimov, maktabda astranomiya o’qitish kitobi. B.A. Voronsov astranomiya darslik.
Darsning jihozi: plakat, darslik, kartateka, kadaskop materallari.
Tashkiliy qism.(2 daqiqa)
Uyga vazifani so’rash. Osmon jismlarining harakati. Vaqt va kalendar mavzusi yuzasidan savol javob. O’quvchilar tuzib kelgan testni tekshirish.(10 daqiqa)
Fikrlashni jamlash va yangi mavzuga zamin tayorlash. Yangi mavzu yuzasidan beriladigan bilim va malakalarni o’tilgan mavzu bilan uyg’unlashtirish.(5 daqiqa.)
Yangi mavzuni mohiyatini o’quvchilarga yetkazishda qo’yilgan asosiy talablar.
a) Fanlar bilan bog’lanish: matimatika, fizika, geometriya, geografiya, ximiya.
b) Milliy qadriyatlar: O’quvchilarda o’qituvchiga va o’zaro hurmat, milliyligimizga va milliy qadriyatlarimizga bo’lgan hurmat tuyg’usini singdirish.
v) Ekologik tarbiya: Atrof, muhitni ifloslantirmaslik, tabiat inom etgan tabiiylikdan oqilona foydalanish har birimizning vazifamiz ekanligini uqtirish.
g) Sog’lom turmush tarzini shakllantirish: O’quvchilarning sportga bo’lgan qiziqishlarini uyg’otish. Aqliy va jismoniy mehnatning uyg’unligi- sog’lom turmush tarzining asosiy mezonlaridan biri ekanligini uqtirish.
d) Mehnatga mehr uyg’otish: Mehnatga ijobiy munosabatda bo’lish ko’nikmalarini singdirish orqali bo’lajak kasblariga mehr uyg’otish.
e) O’rganilayotgan mavzuning kundalik hayotdagi o’rni: Bizning kundalik hayotimiz osmon jismlarining harakati bilan chambarchas bog’liqligini uqtirish.(30 daqiqa)
5.Mustahkamlash: Savollar o’quvchilarning faol ishtirokidagi mavzu bo’yicha asosiy xulosalarni to’plash. (20 daqiqa)
6. Xulosa: Yangi mavzu o’quvchilar bilan hamkorlikda xulasalanadi. O’qituvchi tomonidan to’ldiriladi va izohlanadi.(5 daqiqa)
7. Baholash: Dars davomida o’quvchilar to’plagan ballar umumlashtirilib, dars oxirida jamlanadi. Baholash usullari: Uy vazifasini natijalarini baholash, savollarga javoblar berish aniq va to’g’ri fikrlar, muammoli vaziyatlarni ochib berish uchun ballar mezoni asosida qo’yiladi. (3 daqiqa)
8. Uyga vazifa: Akademik litsey va kasb-hunar kollejlari uchun astronomiya darslik kitobining 3-bo’lim 39-52 betlarni o’qib kelish.
Navbatdagi mavzu rejasi bilan tanishtirish. (5 daqiqa)
Tashkiliy qism:
Uyga berilgan vazifani so’rab o’tilgan mavzuga doir quydagi savollarga o’quvchilardan javoblar olinadi.
Zenit nuqtasi osmon sferasining qaysi nuqtasida joylashgan?
Olam o’qi deb nimaga aytiladi?
Osmon sferasidagi quyoshning harakatini tushuntiring?
Oy va quyosh kalendarlari to’g’risida qisqacha ma’lumot bering?
Nodir nuqtasi osmon sferasining qaysi nuqtasida joylashgan?
Osmon meridiani deb nimaga aytiladi?
Yoritgichlarning kulminatsiyasi deb nimaga aytiladi?
Yulian va Grigoryan kalendarlari to’g’risida qisqacha ma’lumot bering?
Yangi mavzuni boshlashdan oldin o’quvchilarga quydagi savollar beriladi.
1. Quyosh sistemasi deganda nimani tushunasiz?
- Quyosh atrofida harakat qiluvchi sayoralar, mayda osmon jismlari birgalikda quyosh sistemasini tashkil qiladi.
2. Nechita planeta bor?
- Quyosh atrofida 9 ta planeta harakat qiladi.
3. Quyosh va planetalar qanday harakat qiladi?
- Markazda Quyosh, uning atrofida planetalar harakat qiladi.
4. Eng katta va eng kichik planeta qaysi?
- Eng katta planeta Yupiter, eng kichik planeta Merkuriy.
5. Yer Quyoshdan keyingi nechanchi planeta.
- Yer Quyoshdan keyingi uchunchi planeta.
Reja:
1. Quyosh sistemasining o’lchami va a’zolari.
2. Planetalarning konfiguratsiyasini va ko’rinishini shartlari.
3. Kepler qonuni.
1. Kuzatiladigan osmon hodisalarini to’g’ri tushunish asrlar oma vijudaga keldi. Biz astranomiya fani qadimgi Misr, Xitoy, Vavilon kabi davlatlarda rivojlanganligi to’g’risidagi ma’lumotlarga egamiz. Milloddan aval IV asrda mashur yunon olimi Arestotel tomondan yerning shar shaklida ekanligiga isbotlagan, kishilar ongiga koinotning markazida qattiq yer shari joylashib, uning atrofida yulduzlar va osmon joylashadi va aylanadi degan fikrlar hukumron bo’lgan.Eramizning II asrida qadimgi grek olimi Klavdiy Ptolomey ishlab chiqqan olamning geisentrik sistemasi: U olamning markazi atrofida hamma yoritkichlar aylanadigan sharsimon, qo’zg’almas Yerni “joylashtirdi”. XVI asrda buyuk polyak olimi Nikolay Kopernik yerni oddiy planetalar qatoriga qo’yib, uning Quyoshdan uzoqligi jihatdan uchinchi o’ringa turishini fazoda boshqa planetalardek Quyosh atrofida aylanishini ko’rsatib berdi. Kapernik geliosentrik nazariyaning asoschisi. Bu nazariyani italyan olimi Galeley.G Teleskopni birinchi marta osmonga qaratgan astranom isbotladi. Masalan u Venerani kashf etdi, u Oyda dog’lar borligini va Yupiterning to’rtta yo’ldoshi borligini kashf etdi. Galeley quyosh atrofidagi dog’larni topgan, bu dog’larning siljitishiga qarab Quyosh o’z atrofida aylanishini isbotladi.
Olam tuzilishining geliosentrik nazariyasi mashur italiyan olimi faylasuf Sherdano Bruno (1548-1600) tomondan rivojlantrildi.
O’rta Osiyolik buyuk olimlar ham o’z zamonasining buyuk munajimlari dab tan olingan va hozirgi kunda bu nazariyani astranomik kuzatishlar asosida isbot qilindi.
Muhamad Muso al-Xorazmiy (787-850) uning eng yirik asari astranomik “Zij” kitobidir, Abu Rayhon bu asarni sharhlashda uchta asrni bag’ishladi.
Ahmad al-Farg’oniy (797-865) ning hozirgi kunda 8 ta asari ma’lum bo’lib ularning hammasi astranomiya sohasida bag’ishlangan “Samoviy harakatlar va umumiy ilmu hujum kitobi” “Oyning Yer ostida va Yer ustida bo’lish vaqtlarini aniqlash haqidagi risola” “Quyosh soatini yasash haqidagi kitob” kabi asarlarida osmon jismlarining harakat qonunini asosladi. Abu Rayhon Beruniy (973-1048) u geliosentrik nazariyani quvatladi, teleskopsiz elastikaning og’masini va Yer aylanishining 40000 km ga tengligini aniqladi.
Ulug’bek Umar Xayom kabi olimlari osmon jismlari harakatini o’rganib Quyosh yili kalendarini tuzdilar. (Vaqt va kalendar mavzusida to’liq ma’lumot berilgan). Quyosh atrofida 9 ta planeta yo’ldoshlari bilan, shuningdek Mars va Yupiter orbitalari orasida ko’plab mayda osmon jismlari (kometalar, metior, ostreoidlar) harakat qiladi. Quyoshning diametri Yerning diametridan 109 marta, massasidan 333000 marta ortadi. Hamma planetalarning massasi Quyosh massasining 0,1% ni tashkil qiladi. Shuning uchun Quyosh atrofidan uning a’zolari harakat qiladi.
2. Planetalar: Yer va Quyosh bir-birlariga nisbatan o’ziga xos joylashuvi planetalarning konfigurasiyasi deb ataladi. Planetalar ichki va tashqi planetalarga bo’linishi mumkin. Ichki planeta yer bilan quyosh oralig’ida yoki Quyoshning orqasida bo’lishi mumkin. Agar Merkuri va Venera Yer bilan Quyosh oralig’idan o’tayotganda ularning proeksiyalari quyosh gardishiga tushgsa, u holda ular Quyosh gardishida kichkina qora doira bo’lib ko’ rinadi.Bu hodisa 7-8 yida sodir bo’ldi Agar planeta bilan quyosh orasida yerning turishi ro’para turish deyiladi. Planetalarning quyosh atrofida yulduzlarga nisbatan aylanish davri yulduz yoki sederik davr deyiladi.
Planetalarning ikkita ketma-ket sodir bo’ladigan bir xil konfiguratsiyalari, masalan ketma-ket ikkita qo’shilmasi orasida o’tadigan vaqt aniqlanadi. Bundan davrni aylanishning sinadio davri deyiladi.
Yerning burchak tezligi
Marsning burchak tezligi :T- 1 yilda sutkalar soni T-yulduzlar davri
yoki
ichki planetalar uchun qo’yidagicha yozamiz.
Formuladan foydalanib Veneraning sinodik davri 584 sutka.
Marsning sinodik davri 780 sutka ekanligini topish mumkin.
Planetalarning harakat qonunini kashf etgan atoqli nemis olimi Kaplerning (1571-1630) xizmati katta. U planetalar harakatini 3-ta qonunini yaratdi.
1- qonun: Har bir planeta elips shaklida aylanadi va elipsning fokuslaridan birida Quyosh turadi planetalarning quyoshga eng yaqin nuqtasi A peregiley, eng uzoq nuqtasi D esa afeley deyiladi. b=o bo’lsa planeta aylana bo’ylab harakat qiladi.
2 -qonun: Planetalarning radius vektori teng vaqtlar ichida teng yuzalar chizadi.
AH>CD.
3- qonun: Planetalarning Quyosh atrofida yulduzlarga nisbatan aylanish davri kvadratlarning nisbati orbitalari katta yarim o’qlarning kublari nisbatiga teng.
Yer orbitasining katta yarim o’qi masofalarning astranomik birligi sifatida qabul qilingan.
.
Mustahkamlash.
a) Ptolemey nazariyasi bo’yicha Quysh sistemasining tuzilishi to’g’risida ma’lumot bering?
- Ptolemey tasavvuricha olam tuzilishining geotsentrik sistemasi markazda qo’zg’almas Yerni joylashtirdi atrofida planetalar, Quyosh va yulduzlar joylashgan deb tushintirdi.
2. Kopernikning geliotsentrik nazariyasi to’g’risida ma’lumot bering.
- Polyak olimi N. Kopernik geyliotsetrik nazariya asoschisi hisoblanadi. Bu nazariyaga asosan markazda Quyosh uning atrofida planetalar va shuningdek Quyoshning o’z o’qi atrofida aylanishini aytdi. Kopernikning nazariyasini Galiley isbotladi.
3. Quyosh sistemasida harakat qiladigan planetalarni bir boshdan sanang.
- Merkuriy, Venera, Yer, Mars, Yupiter, Saturin, Uran, Neptun, Pluton.
4. Quyosh sistemasi otrofidan yana qanday osmon jismlari harakat qiladi.
- Quyosh sistemasi atrofidan, ya’ni Mars va Yupiter orbitasi oralig’ida mayda osmon jismlari kometalar, meteor, astroitlar harakat qiladi.
6. Planetalarning konfiguratsiyasi deb nimaga aytiladi?
- Planetalar, Yer va Quyoshning bir-birlariga nisbatan o’ziga xos joylashishlari planetalarning konfiguratsiyalari deb ataladi.
7. Planetalar aylanishining sinodik va sideyrik davrlari deb nimaga aytiladi?
- Planetalarning Quyosh atrofida yulduzlarga nisbatan aylanish davri yulduz yoki siderik davr deyiladi.
- Ketma-ket ikkita ro’para turish orasida o’tadigan vaqt sinodik davr deyiladi.
Baholash: O’tilgan mavzu yuzasidan savollarga javob. Yangi mavzu mobaynida berilgan savollarga javoblar, mustahkamlash ushun berilgan savollarga javoblarning ballari umumlashtiriladi, e’lon qilinadi, jurnalga qayd qilinadi.
Uyga vazifa:
Akademik litsey va kasb - hunar kollejlari uchun astronomiya darslik kitobining 3-bo’lim 39-52 beytlarni o’qish.